Історія с. Новоселиця

 

Кіровоградській області - 75 років

УРЯДОВІ РЕСУРСИ:
Верховна Рада України

Сайт Кабінету Міністрів України

Президенський кадровий резерв

ОБЛАСТНІ РЕСУРСИ:
Кіровоградська обласна рада

Кіровоградська обласна державна адміністрація

РАЙОННІ РЕСУРСИ:

Ульяновська районна державна адміністрація

ПРОГРАМА «ЦЕНТРАЛЬНИЙ РЕГІОН – 2015»

Погода
Погода в Ульяновці

волог.:

тиск:

вітер:

Ульяновська районна рада
м.Ульяновка вул. Леніна 72
тел:2-29-66, тел/факс:2-22-60
e-mail: ulrayrada@mail.ru

Село Новоселиця розташоване в західній частині Кіровоградської області на відстані 7 км. від районного центру міста Ульяновка та межує з такими населеними пунктами райо­ну: м. Ульяновка, с. Йосипівна, с. Грушка, с. Лозувата, с. Розношенці, с. Шамраївка, с. Данилова Балка. Через землі села проходить автомагістраль Київ-Одеса.

Площа населеного пункту складає 3825 га.

Кількість населення – 1370.

Назва села, як розповідають старожили, проходить від назви річки Новосілка, яка впадає в річку Синицю-протоку Південного Бугу. П’ять століть сплинуло над новоселицькими землями, залишаючи на них наслідки боротьби народу за краще життя. В XVIІ столітті коли західнослов’янські землі були підкорені польськими магнатами, появилися нові поселенці – поляки. В 1893 р. в селі бу­ло 73 двори і понад 470 жителів. В 1905 р. 80 дворів і 470 жителів.

На початку XX століття в селі була вже церква, церковно-приходська школа, маєток поміщика, вітряк, урядницький пункт. Вчи­лися діти в хаті псаломщика. Жили люди в жахливих умовах.

Революційні події 1905-1907 рр. не минули й Новоселиці. Про це розповідають старожи­ли Іван Аксентійович Батижманський, Антон Григорович Прушинський, Степан Матвійо­вич Равлюк, Мусій Кононович Бойко, Гербенський, Нарожний, Шовкопляс та інші.

Не минула Новоселицю і Велика Вітчизня­на війна жителі стали на захист Вітчизни. В серпні 1941 р. в селі з’явилися окупанти. Кращі сини пішли на фронт. Залишилися нескореними і ті, хто опинився на тимчасово окуповані території. До партизанського руху почали вливатися жителі села Новоселиця Пишнюк Іван, С. Романенко, Д. Гербенський.

Після звільнення села обрано головою сіль­ради В.А. Корчевного, головою колгоспу М. К. Бойка, школу очолив В.І. Паракінний.

Колишні селянські земляки: В.Я.Корчем­ний, Г.О. Казиміров – підполковник в відставці, М. Гербенський, Я.П. Теплицький, Т.С. Чернеча – офіцери: Т.І. Пишнюк, М.О. Казиміров, М.О. Ткачук – вчителі.

Сім’ї Батижманських, Пишнюків, Гербенських, Теплицьких, Корчемних, Романенків, Казимирових, Швачків, Сільвейструків.

Багато виросло нових будинків в селі Новоселиця на даний час налічується 660 дворів, 107 забудовників, в селі працює 7 торгівельних точок, бари-ресторани 17, загальноосвітня школа , в якій навчається 200 дітей один типовий дитячий дошкільний заклад – 18 дітей, амбулаторія сімейної медицини, сільський будинок культури, відділення зв’язку.

На території села розташована Кіровог­радська ДСДС де працює 115 осіб, ТОВ «Ятpaнь» 64 осіб, фермерське господарство «Вдо­виченко», «Зосім».

Проводиться рекультивація порушених зе­мель площею 10,1 га на якій планується будівництво спортивного майданчика площею 1,5 га. Капітальний ремонт доріг з твердим покриттям. Проведення водяного опалення в амбулаторії сімейної медицини та капітальний ремонт в сільському будинку культури.